Grindų terminologija. Kaip nepasiklysti?

Šaknys. Šiandieninėje pramonėje ir egzistuojančioje pasiūloje labai sunku atsirinkti ir suvokti produktus, jų atsiradimą, funkcionalumą ir terminus – pavadinimus, kurie turi atspindėti kiekvieną naują produktą, jo sandarą ir šaknis.

Medis. Pradedant nuo šaknų galime paminėti pamatinį žodį „Medis”, tai labiausiai vertinamas ir pirmasis imtas naudoti gamtos sukurtas tvarinys, kurį visi vertina ir naudoja kurti jaukiems namams.

Masyvas, parketas, parketlentės. Sekantis žodis kurį galime paminėti po medžio yra „masyvas“. Taip, kaip yra vadinamas miško masyvas, taip pat ir vientiso sluoksnio grindlentė vadinama masyvu, masyvo parketu (dažniau naudojama parketui iš mažų detalių) ir pan.
Žinoma, populiariąsias parketlentes, kad suvokti, jog tai natūralus produktas, taip pat galima būtų vadinti trisluoksniu ar dvisluoksniu masyvu. Parketlentės skirtingai nuo įprasto masyvo populiarėja dėl savo stabilumo, ilgaamžiškumo ir taip pat dėl tauriosios medienos tausojimo, nes jas gaminant sunaudojama gerokai mažiau ilgai augančios medienos.

 

 

Laminatas. Pirmoji modernioji ir vis dar populiariausia danga atsiradusi po parketo yra laminuotos medienos grindys. Jų modernumas slypi gamybos procese, kai gaminiui pasirenkama ne natūraliai susiformavusi medžio struktūra, o mechaniškai supresuota ir surišta medžio plaušo aukšto tankio plokštė (HDF), kuri dengiama jau ne alyva ar laku, bet itin kietu ir atspariu laminatu. Taigi pats pirmiausias terminas prigijęs šiam produktui taip ir atsirado. Laminatas vis tobulėja ir nepraranda reitingų pirmose eilutėse dėl savo funkcionalumo, ilgaamžiškumo ir natūralumo pusiausvyros.
Aqua laminatui naudojama plokštė turi net 7 kartus daugiau spygliuočių dervų, kad grindys toleruotų didelį kiekį drėgmės gerokai ilgesnį laiko tarpą, suteikiant galimybę naudoti vonios kambariuose ar panašiose patalpose. Taigi moderniosioms dangoms gaminti plokštės kasmet tobulėja.
Taip pat labai panašios presavimo technologijos imtos naudoti bambuko ar kitokioms pluoštinėms greitai augančių žaliavų grindims.

Vinilas, PVC. Alternatyviosios moderniosios dangos, tokios kaip vinilas, atsiradimas taip pat labai paprastas. Kol neturėjome „click“ sistemos, vinilas buvo tarsi supjaustyta į modulius PVC ruloninė grindų danga, kurią labai patogu transportuoti, nešti bei montuoti namų sąlygomis. Kadangi jų genetinę bazę dažniausiai sudarydavo polivinilo chloridas, pavadinimas prigijo labai natūraliai. Šioms dangoms ypač būdingas ir dažniausiai naudojamas skirstymas pagal heterogenus ir homogenus:
Heterogeninė danga – skirtingų genetinių sluoksnių mišinių danga kuri būna klijuota iš darbinio sluoksnio, piešinėlio, bazinio sluoksnio, apatinio ir kitų rišančiųjų sluoksnių.
Homogeninė danga – vienalytė danga, kurios darbinis paviršius, dekoras ir bazė yra vienoje masėje. Tokių PVC dangų panaudojimas būna labai specifinis, pavyzdžiui apsisaugoti nuo rūgščių, kurios gali pakenkti trinčiai atspariam sluoksniui ir paveikti paveikslėlį.  Natūralus homogeno pavyzdys galėtų būti vientiso medžio masyvo grindlentės. Tiesa, šioms dangoms tokie terminai retai kultūrinami.

LVT, WPC, SPC, Kompozitas. Europoje populiarėjant vinilinei modulinei dangai ir randantis skirtingiems mišiniams, atsirado pavadinimas LVT (luxury vinyl tiles), todėl dar vienas teisingas apibrėžimas šioms ar kitokioms dangoms kurios turi savo bazėje maišytus mišinius yra – kompozitinė danga. Kadangi šios dangos imtos maišyti santykyje su mediena ir gamyboje neretai jau visiškai nebenaudoja PVC – pasitelkus kompozitinės teraslentės (WPC wood plastic composite) analogiją, tai taip pat patogus terminas suvokti produktui. Taip pat ir SPC (stone plastic composite) dangoms.

Multimodulinė danga – tai pats naujausias terminas plintantis mūsų žodyne. Plačiau – multisluoksnė modulinė grindų danga.
Grindų dangoms tobulėjant pagal rinkos keliamus reikalavimus, jos labai sparčiai keičiasi pagal savo pritaikymą erdvėms, ekologiškumą aplinkai ir žmogui, termodinaminius ir atmosferinius dėsnius architektūriniuose reikalavimuose.
Taip kaip atsirado kompoziciniai mišiniai su su mediena, mineralais, kad produktai taptų natūralesni, stabilesni atmosferiniam poveikiui, taip atsirado dangos, kurių multimodulinis panaudojimas yra labai platus, tinka praktiškai visoms erdvėms ir atitinka tiek aukščiausius ekologinius, tiek ilgaamžiškumo, panaudojimo testų parametrus.